Proksimalinės dalies šlaunies raumenų – semimembranosus, semitendinosus ir biceps femoris sausgyslių (hamstring) plyšimai tampa vis dažnesni, o traumos mechanizmai gana sudėtingi – žmogus staigiai ištiesia kelio sąnarį ir sulenkia klubo sąnarį. Šios raumenų sausgyslės ištiesia šlaunį, sulenkia kelio sąnarį ir pasuka blauzdą į vidų. Šis judesys dažniausiai įvyksta žmogui staiga paslystant ar krentant ant vienos kojos, labai dažnai šios traumos įvyksta vandens, slidinėjimo, bėgimo, regbio, futbolo, krepšinio, šokių ir gimnastikos sporto šakose.
Labai daug skirtingų nuomonių, ypač sporto medikų ir ortopedų traumatologų tarpe, kaip reikia gydyti tokias traumas – vieni siūlo gydyti be operacijų – tik su reabilitacija, kompensuojant pažeistų sausgyslių funkcijas kitomis raumenų grupėmis, kiti operuoti, bet dažniausiai aiškių kriterijų kodėl pasiūlomas vienas ar kitas būdas nėra – nesiremiam faktais ir klinikine praktika grįstais įrodymais kaip reikia daryti iš tikrųjų.
Jeigu minėtų sausgyslių plyšimas nepilnas, o dalinis, kartu nedidelis arba su lėtinio šių sausgyslių uždegimo (tendinito) fonu, ir įvyksta fiziškai neaktyviam žmogui, arba plyšta tik viena iš trijų sausgyslių, o plyšimas nuo prisitvirtinimo su mažesniu nei 1-2 cm poslinkiu arba ties sausgyslės- raumens jungtimi, o ne nuo tvirtinimosi prie sėdimojo gumburo (ischial tuberosity) vietos – gydoma dažniausiai be operacijų.
Operuoti, tai yra pritvirtinti prie sėdimojo gumburo reikia kai nuplyšta nuo tvirtinimosi vietos (sėdimojo gumburo) ūmios traumos metu aktyviai sportuojančiam arba, kai plyšta dvi ir daugiau sausgyslių, arba plyšimas siekia daugiau nei 2 cm nuo tvirtinimosi vietos arba jei daugiau nei 6 mėnesių neoperacinis gydymas nedavė jokio efekto ir išlieka skausmas ir funkcijos aprobojimas, žmogus negali sportuoti. Labai dažnai tenka operuoti jei vargina lėtinis šių sausgyslių uždegimas, netgi esant daliniam ar pilnam plyšimui.
Operacinis plyšusių sausgyslių pritvirtinimas prie sėdimojo gumburo užtikrina labai gerus rezultatus, žmonės grįžta sportuoti į buvusius fizinio aktyvumo lygius ir nebejaučia jokių simptomų.
Chirurgiškai priklausomai nuo plyšimo dydžio ir laiko mes tą darome endoskopiniu arba mini-atviruoju būdu.
Literatūros šaltiniai:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7189203/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7422414/
/*54745756836*/