Peties nestabilumas. Labai reta peties nestabilumo priežastis – įgimta vidurinio žastikaulio-mentės raiščio transpozicija ir sąnario lūpos aplazija, pavadinta Buford kompleksu! Gydant dažnai tenka atlikti sąnario lūpos augmentaciją su žastikaulio-mentės raiščiu, taip galima išvengti sudėtingos Latarjet peties nestabilumo rekonstrukcijos!
Buford kompleksu vadinama įgimta peties sąnario lūpos ir vidurinio mentės-žastikaulio raiščio variacija, kai priekinėje mentės duobės dalyje lūpa ir raištis nesitvirtina prie mentės priekinio krašto. Tai labai reta ir dažnai nedavertinta peties būklė, dėl kurios gali įvykti žastikaulio panirimai ir net išnirimai, o MRT metu nesimatys reikšmingų lėtinio peties nestabilumo požymių, tačiau įtariant galima pamatyti priekinės mentės duobės srityje nuo normos nukrypusius radiologinius vaizdus – tarsi būtų plyšusi priekinės sąnaruo lūpa. Tokios būklės pasitaiko tiktai 1,5 % populiacijos.
- Kas sąlygoja Peties sąnario lėtinį nestabilumą? Trauma? Degeneraciniai amžiaus pokyčiai? Genetika?
Peties nestabilumas dažniausiai atsiranda po pasikartojančių žastikaulio trauminių išnirimų, tačiau jis gali atsirasti ir dėl įgimtų peties sąnario anatominių ypatumų, todėl neretai žmonėms išsivysto abiejų peties sąnarių lėtiniai nestabilumo epizodai.
Gydant dažnai tenka atlikti sąnario lūpos augmentaciją su žastikaulio-mentės raiščiu, taip galima išvengti sudėtingos Latarjet peties nestabilumo rekonstrukcijos!
Artroskopinės operacijos ir peties nestabilumas
Atliekant pilnai endoskopines, o ne atviras peties sąnario operacijas, pacientas patiria labai mažą operacinės intervencijos kiekį, todėl pacientai greičiau ir lengviau sveiksta, jiems nereikia po operacijų nešioti ranką imobilizuojančių įtvarų ar kitaip riboti peties sąnario judesius. Pacientai jau kitą dieną gali naudotis operuota ranka, jie daug greičiau ir lengviau grįžta į įprastą sau gyvenimo ritmą. Dar vienas labai didelis privalumas, kad išplėstinių endoskopinių peties sąnario operacijų metu dirbant viduje su 10 kartų vaizdą didinančia vaizdo atkūrimo įranga vienu metu įvertinamos visi peties sąnario pažeidimai, kurie tos pačios operacijos metu ir sutvarkomi. Žmogui vienos endoskopinės peties operacijos metu atliekamos net kelios operacinės procedūros.
Po artroskopinės peties sąnario rekonstrukcinės lėtinio nestabilumo operacijos paciento ranka būna tokio paties funkcionalumo kaip ir prieš traumą.
Tokios lėtinio peties sąnario nestabilumo endoskopinės rekonstrukcinės operacijos labai retos Lietuvoje, o Europoje, Baltijos šalyse ir visame pasaulyje atliekamos tiktai pačiose žinomiausiose ortopedijos klinikose. Pastaruoju metu jos konkuruoja su tokio pobūdžio atviromis peties operacijomis. Dėl tokių operacijų pacientai vyksta į žinomiausias Europos ortopedines klinikas, todėl džiaugiamės, kad ir pas mus jos jau labai sėkmingai atliekamos.
- Kokie pagrindiniai apribojimai po operacijos?
Skirtingai nei po atvirų tokio pobūdžio operacijų, pacientui nereikia ilgos ir labai stabilios rankos imobilizacijos, pacientai jau sekančią dieną po operacijos gali judinti operuotą ranką ir daryti tam tikrus rankos ir peties judesius. Dažnai jau po 2-3 savaičių palaipsniui atsistatinėja pilni peties sąnario judesiai.
Pingback: Bemazgė peties sąnario lūpos fiksacija, knotless suture, peties nestabilumas, žastikaulio išnirimai - RimtautasGudas.lt
Pingback: Peties sąnario nestabilumas, išnirimai, panirimai, peties artroskopija, peties sąnario lūpos fiksacija - RimtautasGudas.lt