Kas tai yra meniskai, kuo jie svarbūs
Turinys
Meniskai kelio sąnaryje amortizuoja kelio sąnario kremzlei tenkančius atraminius krūvius, užtikrindami sklandų kelio sąnario funkcionavimą vaikštant, bėgiojant, sportuojant ar užsiimant bet kokia kita veikla. Jie taip pat dalyvauja sąnarinės kremzlės mitybos procesuose judesių metu, todėl yra gyvybiškai svarbūs kelio sąnariui! Todėl juos visada reikia saugoti!
Kaip pažeidžiami meniskai
Meniskai dažniausiai pažeidžiami kelio sąnario traumos metu, ypač tada, kai plyšta ir kryžminiai raiščiai, ir meniskai plyšta kartu. Medicinos mokslas jau senokai įrodė, kad be meniskų kelio sąnarys sudyla keletą kartų greičiau, nei su jais, todėl plyšusius meniskus reikia saugoti. Tačiau meniskai gali plyšti ir be kryžminio raiščio traumos, ypač tada, jei jie jau būna degeneruoti – tada reikia labai nedidelės traumos, kad jie pilnai plyštų.
Kaip dažniausiai gydomi meniskų plyšimai
Dažniausiai atliekama artroskopinė kelio sąnario menisko operacija, kurios metu menisko audinio dalis pašalinama, o dėl to padidėja atraminiai krūviai kelio sąnario kremzlei ir padidėja kelio sąnario sudilimo rizika. Visiškai pašalinus meniskus iš kelio sąnario jau po 2 metų atsiranda kelio sąnario sudilimui būdingų požymių, nes sąnarinė kremzlė neatlaiko jai tenkančių padidėjusių atramos krūvių. Dėl to vyksta sąnario degeneracija. Jau tik istorija – atviras menisko audinio pašalinimas. Jų pasekmė – kelio artrozė (susidėvėjimas, kremzlių sunykimas).
Kada reikia operuoti plyšus meniskui
Dalis žmonių net nežino, kad turi plyšusius meniskus, ir sėkmingai pragyvena visą gyvenimą neturėdami jokių kelio funkcijos sutrikimų. Operuoti reikia tiktai tada, kai plyšęs meniskas sukelia specialius simptomus ir sudaro sąlygas degeneracinei sąnario ligai susidaryti.
Meniskai – kremzlinės pusmėnulių formos struktūros, įsiterpusios tarp šlaunikaulio ir blauzdikaulio sąnarinių paviršių, atlieka gana svarbų vaidmenį sudarant tinkamą biomechaninę aplinką sąnario judesiams. Jie ypač reikšmingi atliekant sukamuosius judesius. Sąnario apkrovos metu meniskai padidina kremzlės kontaktinius paviršius, tuo būdu sumažina apkrovą sąnarinei kremzlei.
Deja, meniskai yra ir viena iš dažniausiai pažeidžiamų kelio sąnario struktūrų. Ne visada plyšus meniskui būna pakankamai aiškūs simptomai: ūmus skausmas, sąnario funkcijos sutrikimai bei „blokavimai“ (lankstomas sąnarys užsikerta kokioje nors padėtyje). Kartais palyginus nedidelis skausmas, atsiradęs traumos metu, praeina per kelias dienas ar per 1-2 savaites, ir žmogus į tai nekreipia daug dėmesio, kol sąnario skausmai nepradeda kartotis, stiprėti ir palaipsniui trikdyti normalų gyvenimą. Tokiais atvejais dažnai diagnozuojama jau nebe vien tik menisko pažeidimas, bet ir dėl to atsiradę kaulų sąnarinių paviršių sužalojimai, kremzlės susidėvėjimai ir pan. Todėl daug geriau, kai pacientas kreipiasi į gydytoją, kol dar šių tolesnių menisko sužalojimo pasekmių nesulaukė.
Kada reikia operuoti plyšus meniskui
Dažniausiai meniskai dalinai arba pilnai šalinami, nes tai padaryti daug lengviau, nei juos susiūti. Susiūti meniskus artroskopinės operacijos metu nėra taip lengva, kaip atrodo – yra daug jų susiuvimo būdų ir kiekvienas iš jų turi savo privalumų ir trūkumų, reikia didelės patirties – atliekant meniskų fiksacijas techniniame arsenale reikia turėti visus įmanomus meniskų fiksacijos būdus ir juos kombinuoti, nes meniskų plyšimai nebūna vienodi, dažnai jie būna sudėtingi, kompleksiniai ir visais atvejais reikia stengtis juos susiūti, o tam reikia turėti labai daug įrangos, implantų, specialių siūlų, instrumentų ir svarbiausia patirties ir žinių. Atrodo, netrukus istorijon nueis ir vienas iš labiausiai įprastų sužaloto menisko gydymo būdų – menisko šalinimas. Jų pasekmė – kelio artrozė (susidėvėjimas, kremzlių sunykimas). Todėl sužalotą meniską reikia atnaujinti, susiūti, o ne pašalinti. Žinoma, ne kiekvieną sužalotą meniską galima rekonstruoti. Ypač tai sudėtinga, jei trauma jau gana sena ir sužalotas meniskas apnykęs, susidėvėjęs. Antra vertus, pasveikimo laipsnį didele dalimi lemia antriniai sąnario pakitimai, išsivystę dėl sužaloto menisko pakartotinių įstrigimų sąnaryje, sąnario biomechanikos pakitimų ir panašiai.
Kaip elgtis po menisko susiuvimo operacijos
Visas pooperacinis režimas ir reabilitacija po meniskų susiuvimo priklauso ar siūtas vidinis ar išorinis meniskas ar abudu iš karto, kokio tipo ir vietos menisko plyšimai, kokio dydžio, ar degeneruoti ar švieži plyšimai, kokie fiksatoriai naudoti – pagal tai ir sudaromas pooperacinis reabilitacijos ir elgsenos planas, jis būna gana individualus.
Bendros, rekomendacijos kaip elgtis po menisko susiuvimo operacijos (tikslesni nurodymai pateikiami po operacijų)
- Pirmą pooperacinę dieną dažniausiai leidžiama pilnai lankstyti operuotą koją per kelio sąnarį vertikalioje padėtyje – stovint, pilnai arba beveik pilnai remti operuotą koją, riboti tiktai vaikščiojimo laiką ir distanciją, pagal sąnario būklę (skausmą, tinimą),
- Reguliariai šaldyti kelio sąnarį, šaltį uždedant virš girnelės. Šaldymo trukmė – apie 20-30 minučių. Tarp šaldymų turėtų būti 1 valandos pertrauka. Šaldymą kartoti 5-6 kartus per parą, vėliau 1-3 kartus per parą pagal situaciją.
- Minti operuota koja galima ir reikia visu svoriu statant abi kojas, detaliau apie tai pasikalbama po operacijų. Svarbu koją per kelio sąnarį stengtis pilnai ištiesti per pirmas 2 savaites.
- Vartoti paskirtus priešuždegiminius ir skausmą malšinančius vaistus, paskirtus gydytojo.
- Operacinius pjūvelius perrišinėti kas tris dienas, naudojant dezinfekuojančius tirpalus (spiritą, „cutasept“, „octanisept“) – perrišimus atliekate patys namie, o jei nesugebate tada reikia kreiptis į savo pirminės sveikatos priežiūros įstaigą.
- Siūlai šalinami maždaug 7-14 parą po operacijų. Kol nepašalinti siūlai, nešlapinti operacinių pjūvelių, jei prausiatės, jas apsaugokit nuo drėgmės, o jei sušlapo, perriškite ar persiklijuokite steriliai pleistriukus. Po siūlų pašalinimo dar 3 paras tęsti perrišimus.
- Po operacijos, galite stebėti patinimą ne tik kelio bet ir blauzdos srityje – tai normalu. Tinimui mažinti naudokite tepalus, savo sudėtyje turinčius heparino (Lioton -1000, hepagel ir pan.).
- Po operacijos, pirmąją savaitę venkite didelio fizinio aktyvumo, daugiau pagulėkite, tačiau jau pirmą pooperacinę dieną būtinai pradėkite izometrinius pratimus (šlaunies ir blauzdos raumenų įtempimai nejudinant kelio sąnario), čiurnos sąnario judinimą, šlaunies ir blauzdos raumenų tempimo pratimus (strečingą),
- CPM (pasyvių judesių) kelio sąnario terapiją-t.y., kelio sąnario lankstymą su spec., lankstymo mašina pradėti dažniausiai nuo 1 dienos po menisko susiuvimo (nurodys operavęs gydytojas),
- Tęsiantis pooperaciniam periodui jums gali pakartotinai prireikti kelio sąnario punkcijos, jeigu jaučiate didelį veržimą, maudimą ar ribojamą kelio sąnario sulenkimą – įspėkite savo šeimos gydytoją, reabilitologą, kineziterapeutą. Šie specialistai įvertinę jūsų kelio sąnario būklę, esant reikalui, atliks kelio sąnario punkciją arba nukreips kelio sąnario punkcijai.
- Dėl vairavimo automobilį pačiam galimybės dažniausiai gydytojas galės pasakyti tiktai po operacijos, nes tik po jų būna aiškus pooperacinis režimas.
- Pirmos dvi savaites kiek buitiškai judate namie-sąnariui tai yra pakankamas krūvis.
CPM (pasyvaus lankstymo įrenginio) naudojimas
CPM (pasyvaus lankstymo įrenginio) naudojimas pradedamas jau iš karto po menisko susiuvimo operacijos, jis padeda išvengti kelio sąnario sustingimo ir padeda išvengti kitų su operacija susijusių komplikacijų. Lankstymo kampas parenkamas individuliai pagal atliktos artroskopinės operacijos apimtį ir menisko susiuvimo metodą, naudotus fiksatorius, stiprumą, stabilumą.
Kada galima vaikščioti po meniskų susiuvimo
Vaikščioti po meniskų susiuvimo galima jau tą pačią dieną – atlikus stabilią meniskų fiksaciją jau tą pačią dieną po operacijos leidžiam pilnai minti operuotą koją visu savo svoriu. Ramentai nėra būtini, tačiau pirmas dvi savaites žmonės juos naudoja, nes padeda apsitarnauti buityje. Vaikščioti ir galima ir reikia, tačiau nereikia vaikščioti ilgo atstumo, pirmas dvi savaites, iki siūlų išėmimo vaikščioti pilnai remiantis operuota koja patariama namų sąlygomis, lygiomis grindimis. Pradžioje dažniausiai naudojamas tekstilinis kelio sąnario lenkimo kampą reguliuojantis įtvaras, vėliau jo nebereikia. Kartais įtvaro nereikia, tai priklauso nuo meniskų plyšimo dydžio.
Kada galima vairuoti meniskų susiuvimo
Vairuoti po meniskų susiuvimo rekomenduojama kai kelio sąnarys po operacijos sulenkiamas 90 laipsnių kampu, tai įvyksta maždaug po 3-4 savaičių.
Ko negalima daryti po meniskų susiuvimo
Po meniskų susiuvimo keletą mėnesių (dažniausiai 3-5 mėnesius) nerekomenduojama giliai tūptis per kelio sąnarius visu savo svoriu, tačiau lankstyti kelio sąnarį leidžiama. Tokį patį laiką patariama vengti greitų sukamųjų judesių per kelio sąnarį, ypač sulenkus kelio sąnarius daugiau nei 40 laipsnių kampu. Kitos detalesnės rekomendacijos ko negalima daryti patariamos po konkrečios artroskopinės operacijos.
Kada pradedama reabilitacija ir ar ji reikalinga po menisko susiuvimo
Reabilitacija po menisko susiuvimo dažniausiai pradedama maždaug 4 savaitės po menisko susiuvimo ir tęsiama iki pilno darbingumo atstatymo.
Kada galima sportuoti meniskų susiuvimo
Sportuoti po meniskų susiuvimo pradedama labai įvairiai, tačiau bendri principai panašūs – ankstyva kineziterapija prasideda jau pirmą pooperacinę dieną, o intensyvesnė reabilitacija prasideda maždaug po 4 savaičių, kai ištraukiami siūlai, sugyja operaciniai pjūveliai – tada sumažėja pooperacinės infekcijos rizika ir galima pradėti intensyviau atlikti reabilitaciją. Susiūti meniskai sugyja maždaug per 6-12 savaičių.
Atstačius kelio judesių amplitudę (maždaug per 2-4 savaites), jei sąnarys netinsta, pradedama atstatinėti raumenų jėga ir maždaug po 3-5 mėnesių įvertinama kelio sąnario būklė ir sprendžiama apie tolimesnį grįžimą į įprastą sportinę veiklą.
Ar yra specialūs vaistai apsaugantys nuo meniskų plyšimų
Deja, specifinių vaistų apsaugančių nuo meniskų plyšimų nėra.
Ar reikia vartoti nuskausminančius vaistus po meniskų susiuvimo
Taip, kadangi tai yra gana sudėtinga artroskopinė operacija ir ypač gydant sudėtingus, kompleksinius meniskų plyšimus ir juos susiuvus naudojami nuskausminantys ir uždegimą mažinantys vaistai, jų dozes parenka gydantis gydytojas pagal tai kokio dydžio artroskopinė operacija buvo atlikta.
/*54745756836*/
Sveiki
Kiek laiko galimas patinimas po menisko susiuvimo.
Greit bus mėnuo. Sulenkiu tik iki 60c kampu. Toliau atrodo per patinimą neleidžia sulenkt.
Ačiū
Jolanta, reikia pasirodyti