Girnelės nestabilumas sukelia kremzlės pažeidimus

UrbonaviAius KneeArthroscopy 2024 04 18 050207 Gudas Rimtautas Still 003

Kelio girnelė – labai svarbi svertiniams judesiams

Kelio sąnario girnelė lankstant kelio sąnarį tolygiai slysta šlaunikaulio vagoje (trochlea) – ši vieta mechaniškai labai stipriai apkraunama ir ypač apkraunama tūpiantis, stojantis, šuolio metu, nusileidimo metu, lipant į kalną ar žemyn ir panašiai.

Girnelės nestabilumas sukelia kremzlės pažeidimus

Dalis žmonių turi šiek tiek „kitokią“ girnelę ir jos vagą, taip vadinama girnelės-vagos displazija, dėl ko (patirtos traumos ar perkrovos) išsiderina tolygus girnelės slydimas vaga. Taip palaipsniui ar net ir iš karto po traumų ar perkrovų suplonėja girnelės ir/ar jos vagos kremzlės sluoksnis – atsiranda kremzlės defektai-pažeidimai, kurie jau sukelia simptomus.

Kokie girnelės ir jos vagos kremzlės pažeidimų simptomai

Dažniausiai lankstant kelio sąnarį atsiranda įvairūs kelio strigimai, atsiranda nemalonus traškėjimas, sunku atsistoti iš klūpimos padėties, lipti ar nulipti laiptais, į kalniuką, šokinėti ir panašiai.

Ką daryti, jei nustatytas girnelės ir jos vagos kremzlės pažeidimas

Kelio sąnario kremzlės atkūrimas girnelėje ir jos vagoje nėra lengvas biologinis procesas, kuris priklauso nuo labai daug mechaninių ir biologinių procesų, kurie dar nėra iki galo žinomi, tiksliau žinomi, bet sunkiai kontroliuojami, tačiau atkurti pažeistą sąnario kremzlę šioje vietoje vis tik įmanoma. Tuo pačiu pristabdoma arba ir net visam sustabdomi sąnario dilimo procesai sąnaryje, tačiau tikslaus paaiškinamo mechanizmo kaip tai įvyksta kol kas dar nėra.

Kokios galimybės atkurti biologinę kremzlę girnelės vagoje jei nestabili girnelė?

Kadangi, būtent girnelės nestabilumas sukelia kremzlės pažeidimus šioje vietoje, pirmiausia reikia atkurti girnelės stabilumą – atlikti girnelės raiščio (MPFL) rekonstrukciją ar kitas girnelės stabilumo intervencijas (jų yra daug), ir tik tada rekonstruota girnelės ir/ar jos vagos kremzlės galės pilnai regeneruoti.

Girnelės raiščio rekonstrukcija kartu su kremzlės atstatymu

Atlikus girnelės raiščio rekonstrukciją, atliekama daugiasluoksnės membranos (arba kitaip biologinio karkaso) implantacija, kuris fiksuojamas specialiais fibrino klijais. Karkaso implantacija atliekama kartu su kaulų čiulpų stimuliacija, kurios metu regeneruoti sugebančios ląstelės patenka į defekto vietoje įsodinto karkaso vidų ir čia pradeda gaminti kremzlinį audinį, kuris perauga karkasą ir taip defekto vietoje susiformuoja nauja kremzlė.

Girnelės vagos kremzlės atkūrimas
Girnelės vagos kremzlės atkūrimas

Girnelės nestabilumas sukelia kremzlės pažeidimus – todėl reikia atlikti dvi operacines intervencijas vienu metu

Tai sudėtinga rekonstrukcinė operacija – vienu metu reikia atlikti girnelės raiščių rekonstrukciją ir kremzlės atkūrimą. Jeigu kurios nors vienos procedūros neatliksime, ateityje reikės papildomos vienos, o gal net ir daugiau operacijų.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top