Užpakalinė čiurnos artroskopija

uzpakaline ciurnos artroskopija

Kodėl pažeidžiamas užpakalinės dalies čiurnos sąnarys

Čiurnos sąnarys nors ir nedidelis, tačiau labai judrus sąnarys, jis sujungia blauzdos kaulus su pėda. Čiurnos sąnariui tenka labai dideli atraminiai ir sukamieji krūviai, ypač sportuojant ir atliekant staigius sukamuosius, staigaus šuolio iš pritūpimo ar krypties keitimo judesius, įsijungia visos pėdos ir čiurnos kaulinės, raištinės, kremzlinės jungtys, krūvis čiurnos sąnario, o ypač šokikaulio kremzlei padidėja daug kartų. Todėl čiurnos sąnario kremzlė ir po ja esantis kaulas labai dažnai neišlaiko šių krūvių ir yra pažeidžiami. Pažeidžiamumas padidėja, jeigu užpakalinėje čiurnos dalyje iš prigimties atsiranda taip vadinamas pridėtinis trikampis kauliukas (oss trigonum accesorium), tuomet atsispyrimo ir šuolių metu čiurnos užpakalinė dalis staiga sulenkiama kartu su Achilo sausgysle ir dažnai apkraunami užpakalinės dalies sąnario blaudą su pėda jungiančios sausgyslės, kurios kartu su Achilo sausgysle patiria taip vadinamus ankštumo epizodus. Daliai žmonių užpakalinėje čiurnos dalyje iš prigimties yra taip vadinamas pridėtinis trikampis kauliukas (oss trigonum accesorium), kuris dar labiau padidina užpakalinės dalies ankštumą, sukelia uždegimą ir šalia esančios FHL (flexor hallucis longus) sausgyslės uždegimą, atsiranda užpakalinės čiurnos dalies skausmas ir funkcijos apribojimai.

Užpakalinė čiurnos artroskopija

Kas yra užpakalinė čiurnos artroskopija

Užpakalinė čiurnos artroskopija – minimaliai invazinė čiurnos sąnario operacija, kurios metu per mažas odos skylutes įvedama speciali vaizdo kameros sistema, o 10 kartų padidintas vaizdas atkuriamas ir matomas didelės raiškos monitoriuje. Šios užpakalinės čiurnos artroskopinės operacijos metu sąnarys tiesiogiai neatveriamas, visos diagnostikos ir gydomosios procedūros atliekamas sąnario viduje, todėl metodas yra minimaliai invazyvinis, palyginus su atviromis, sąnarį atveriančiomis operacijomis. Artroskopinės procedūros metu naudojami nedideli odos pjūviai greičiau sugyja, reikšmingai mažesnė pooperacinių komplikacijų ir infekcijų rizika, lengvesnė ir greitesnė pooperacinė reabilitacija. Užpakalinė čiurnos artroskopija atliekama per užpakalinę čiurnos dalis, priklausomai nuo pažeidimo vietos.

Užpakalinė čiurnos artroskopija

Kaip  vyksta čiurnos sąnario artroskopija

Čiurnos sąnario artroskopijos pradžioje padaromi apie 0,5 – 1 cm dydžio odos pjūveliai ir per juos į čiurnos sąnarį įvedamas sterilus artroskopas bei čiurnos sąnario artroskopijai skirti instrumentai. Artroskopo pagalba apžiūrimas visas čiurnos sąnarys – atliekama tiksli diagnostika, kuri patvirtina arba šiek tiek koreguoja pasirinktą procedūros planą bei atliekama artroskopinė čiurnos sąnario operacija. Operacijos trukmė priklauso nuo čiurnos sąnario patologijos sunkumo ir svyruoja nuo 30 minučių iki 1,5 valandos. Užpakalinės čiurnos artroskopijos metu pjūveliai padaromi užpakalinėje čiurnos sąnario dalyje, viskas daroma užpakalinėje čiurnos dalyje, o per tuos mažus pjūvelius pašalinamas pridėtinis trikampis kauliukas ir uždegiminis audinys, pašalinamas užpakalinis čiurnos ankštumas, išlaisvinama FHL sausgyslė.

Užpakalinė čiurnos artroskopija

Kaip elgtis po artroskopinės čiurnos operacijos

Dažniausiai jau tą pačią dieną po artroskopinės čiurnos operacijos pacientai gali vaikščioti su ramentais, o dažnai ir be jų. Pirmas savaites dažniausiai galima pilnai arba beveik pilnai remti operuotą koją, vaikščioti. Vengti vaikščiojimo ilgas distancijas. Po operacijos, jei leidžia gydytojas, būtina daryti čiurnos mobilumą didinančius pratimus, anksti pradedama specifinė kineziterapija ir jei reikia reabilitacinės priemonės. Tai priklauso nuo atliktos artroskopinės operacijos apimties. Priklausomai nuo operacijos apimties ir sudėtingumo, bendros paciento būklės ir skausmo, į namus dažnai išleidžiame tos pačios dienos vakarą, o esant reikalui pacientai paliekami stebėjimui per naktį. Jei operuota kairys čiurnos sąnarys, vairuoti automobilį su automatine pavarų dėže galima jau kitą tą pačią arba kitą dieną. Išleidžiant sudaromas individualus gijimo ir reabilitacijos planas, kuris vėliau koreguojamas eigoje, priklausomai nuo gijimo ir bendros būklės. Operacinių pjūvelių vietos tvarsčiai pakeičiami sausais kas tris dienas arba sušlapus, o siūlai pašalinami maždaug po 14 dienų po operacijos. Pilnai pasveikti, priklausomai nuo atliktos artroskopinės čiurnos operacijos trunka nuo 4 iki 16 savaičių. Pilnai sportuoti leidžiama tiktai pilnai atstačius čiurnos sąnario judesių amplitudes, sąnarys netinsta, neskauda. Fizinis krūvis visada didinamas labai palaipsniui, priklausomai nuo gijimo ir atliktos čiurnos sąnario rekonstrukcijos. Po didesnio  fizinio krūvio keletą mėnesių arba net ir pusmetį gali varginti nedidelis čiurnos patinimas-tai normali būklė.

Užpakalinė čiurnos artroskopija
/*54745756836*/

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top