Sunkiausios Futbolo traumos – kryžminių raiščių plyšimai

kryzminio raiscio plysimas

Kryžminių raiščių plyšimai

Futbolas yra labai intensyvus ir kontaktinis sportas, kurio metu nuolat ir staigiai keičiamos judėjimo kryptys – kūnas, ypač kojos patiria labai didelės energijos ir greičių krypties pasikeitimus, todėl kojos, ypač kelio sąnarys ir čiurna labai dažnai traumuojami.

Sunkiausios Futbolo traumos – kryžminių raiščių plyšimai
Kryžminio raiščio plyšimas

Futbolo traumos dažniausiai klasifikuojamos pagal traumos sunkumą ir lokalizaciją

Sunkiausios Futbolo traumos – kryžminių raiščių plyšimai

Kryžminių raiščių plyšimai

 Kryžminių raiščių plyšimai futbole yra viena iš sunkiausių ir dažniausiai pasitaikančių futbolo traumų – kelio raiščiai dažniausiai plyšta staiga keičiant bėgimo kryptį, kai blauzda būna fiksuota, o šlaunikaulis su visu kūnu sukasi į vidų – dėl staigaus krypties keitimo kelio raiščiai neatlaiko didelės energijos greičio jėgos ir plyšta. Kartu dažniausiai plyšta ir šoniniai raiščiai, meniskai, pažeidžiama ir kremzlė ir po kremzlinis kaulas. Futbolo metu patiriamos kelio raiščių traumos yra labai sudėtingos ir specifinės, todėl ir gydymas šiek tiek skiriasi nuo kitų sporto šakų metu patiriamų kryžminių raiščių plyšimų.

Kryžminio raiščio plyšimo simptomai

  1. Pokštelėjimas: traumos metu žmogus pajunta pokštelėjimą kelio sąnaryje.
  2. Skausmas: trauma yra gana skausminga – įvykus kryžminio raiščio plyšimui pajuntamas staigus ir intensyvus skausmas kelio srityje.
  3. Patinimas: Kelio sąnarys arba iš karto arba po kelių valandų patinsta, nes sąnaryje dėl plyšusių mažyčių kraujagyslių raištyje susikaupia kraujas.
  4. Judėjimo apribojimas: sportininkas ar žmogus plyšus kelio raiščiams dažnai nebegali pilnai sulenkti arba ištiesti kelio sąnario – sutrinka jo judesiai.
  5. Kelio nestabilumas: žmogus jaučia, kad kelio sąnarys nestabilus arba per daug judrus.

Kaip elgtis plyšus kelio raiščiams futbolo metu

Sunkiausios Futbolo traumos – kryžminių raiščių plyšimai

Jei įtariamas kryžminių raiščių plyšimas, rekomenduojama atlikti magnetinio rezonanso tyrimą (MRT) tyrimą, kad įvertinti raiščių plyšimą, šoninių raiščių, meniskų, kremzlės po kremzlinio kaulo būseną ir GENOUROB laksimetrijos tyrimą, kad įvertinti kelio sąnario nestabilumo laipsnį, palyginant jį su sveikos pusės kelio sąnario paslankumu.

Gydymas

Gydymas, o po to sekanti reabilitacija užtrunka – dažniausiai prireikia kryžminių ir šoninių raiščių, meniskų ir kremzlės rekonstrukcijos – viskas atliekama vienos operacijos metu – po to seka reabilitacija ir palaipsniui grįžimas į buvusius fizinio aktyvumo lygius.  Taikoma labai specifinė reabilitacija, padedanti grįžti žaisti futbolą.

Sunkiausios Futbolo traumos – kryžminių raiščių plyšimai

Kelio raiščių prevencijos programos

Sunkiausios Futbolo traumos – kryžminių raiščių plyšimai

Kadangi kryžminiai raiščiai dažnai plyšta ir ne kontakto metu, tokių traumų prevencijos programos yra labai efektyvios ir padeda išvengti tokių traumų. Todėl ne tik jau patyrus tokias traumas, bet ypač dar esant sveikam, labai svarbu reguliariai užsiimti kryžminių raiščių prevencija.

/*54745756836*/

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top