Slidinėjimas ir degeneraciniai menisko plyšimai
Žiemos atostogų metu dauguma šeimomis vyksta slidinėti į kalnus, deja vyresnių žmonių kelio sąnariai atvykus nebūna pasiruošę atremti gana didelių atrminių krūvių, tenkančių kelio sąnario meniskams. Meniskai yra patys svarbiausi žmogaus kelio sąnario amortizatoriai. Skirtingai nei traumos metu patirtų meniskų plyšimų, degeneraciniai meniskų plyšimai atsiranda palaipsniui, ypač vyresniems žmonėms, pradžioje dažnai jokio skausmo nebūna – gali tik atsirasti labai nežymmus kelio sąnario dalies maudimas, kelio sąnario skausmas atsiranda pamažu.
Pradėjus slidinėti ryte be jokio apšilimo, kalnuose, kur neigiama oro temperatūra, meniskai ir kelio sąnario kapsulė dar būna sustingusi, todėl atsiranda didelė rizika, kad degeneracinis meniskas suplyš, skaudėti pradeda, jei degeneracinio menisko dalis atplyšta staiga pasukus neapšildytą kelio sąnarį, jei atplyšta didesnis jo fragmentas, jis pradeda dirginti kelio sąnarį ir dienos pabaigoje po slidinėjimo sąnarys gali nežymiai patinti. Patinimui sumažėjus, kelio sąnario skausmas vėl sumažėja ir žmogus gali vėl slidinėti.
Tačiau tinimams kelio sąnaryje kartojantis, būtina kelio sąnario degeneracinį menisko plyšimą gydyti.
Degeneraciniai meniskai dažniausiai plyšta, kai pilnai ir staigiai atremtas ir pusiau sulenktas kelio sąnarys, pasukamas apie savo ašį. Plyšimas gali atsirasti ir staiga sulenkiant ar tiesiant kelio sąnarį visu svoriu (tūpiant ar stojantis). Kad taip neįvyktų, nors ir tingisi, vyresniems žmonėms būtina apšildyti kelio sąnarį prieš slidinėjant kalnuose.
/*54745756836*/