Kremzlės atkūrimas ir biologinės galimybės
Turinys
Kelio sąnario kremzlės atkūrimas sąnaryje yra sudėtingas biologinis procesas, kuris priklauso nuo labai daug dar ir vis dar sunkiai kontroliuojamų bei žmogaus sąnariuose vykstančių ląstelinių, fiziologinių procesų. Daugybė eksperimentinių ir klinikinių mokslinių tyrimų įrodė, kad atkurti pažeistą sąnario kremzlę vis tik įmanoma. Pažangūs šiuolaikiniai metodai ir jų kombinacijos padeda pristabdyti, o dažnai ir sustabdyti sąnario dilimo procesus sąnaryje, tačiau tikslaus paaiškinamo mechanizmo kaip tai įvyksta kol kas dar nėra.
Kokios galimybės atkurti kremzlę
Nors yra daug kremzlės atkūrimo būdų, ypač naujai atsirandančių – vis dar trūksta faktais grįstų įrodymų apie jų efektyvumą. Vienas iš efektyvesnių būdų, jeigu jau prireikia ir dar įmanoma atstatyti sąnario kremzlę – tai galimybė implantuoti daugiasluoksnę nano-membraną (kitaip vadinamą karkasą), tai yra atlikti karkaso implantaciją į sąnario kremzlės defekto vietą. Membranos (arba kitaip biologiniai karkasai) sąnaryje įsodinamos ir fiksuojamos specialiais fibrino klijais, kurie fiksuoja ją sąnario defekto vietoje taip, kad ji būtų stabili, o su laiku implantacijos vietoje įvyksta kremzlės regeneracija. Karkaso implantacija atliekama kartu su kaulų čiulpų stimuliacija, kurios metu regeneruoti sugebančios ląstelės patenka į defekto vietoje įsodinto karkaso vidų ir čia pradeda gaminti kremzlinį audinį, kuris perauga karkasą ir taip defekto vietoje susiformuoja nauja kremzlė.
Kolageno-magnio-hydroksiapatitų nano-membrana kartu su ląstelėmis
Tai yra labai sudėtingas biologinis procesas, reikalaujantis milijoninių investicijų, griežti ES vaistų kontrolės saugumo reikalavimai minėtiems biologiniams karkasams labai riboja jų panaudojimą, tačiau jau dabar mokslo faktais grįsti įrodymai siūlo juos naudoti pridedant autologines chondrocitų ląsteles, kurios karkasuose dauginasi ir atkuria pažeistą kremzlinį audinį. Minėti karkasai labai efektyviai stimuliuoja naujos kremzlės susidarymą ir pažeistos vietos atkūrimą, tai jau įrodyta daugybe mokslinių tyrimų. Idealu jei karkasą sudaro ne tiktai kolagenas, bet ir integracijai į kaulą skirti hydroksiapatitai bei magnis, implantuoti tokio tipo karkasai, kartu su kaulų čiulpų stimuliacija ir ląstelėmis į sąnarius, užtikrina naujos kremzlės atstatymą.
Reabilitacija po nano-membranų įsodinimo
Jeigu remsimės faktais grįstos (evidence-based level I study) literatūros duomenimis, šiai dienai, deja nėra labai tikslios ir detalios reabilitacijos programos po kelio sąnario kremzlės atstatymo. Taip yra todėl, kad kelio sąnario kremzlės atstatymas priklauso nuo labai daug faktorių (žmogaus kūno svorio, kūno ašies, mitybos ir kt.), kurių mokslas dar iki galo nežino.
Tačiau, nuolatinis ir kasdienis tokių procedūrų atlikimas ir šioje, labai specifinėje srityje nuolat dirbantys reabilitologai bei kineziterapeutai – turi etapinės reabilitacijos principus, kuriuos nuolat tobulina ir padeda pacientui kaip galima greičiau ir saugiau atstatyti sąnario funkciją ir grįžti į normalų gyvenimo ritmą.
Bendros rekomendacijos po kelio sąnario KREMZLĖS ATSTATYMO operacijos: (tikslesni nurodymai patikslinami po operacijos)
- Pirmą pooperacinę dieną leidžiama pilnai lankstyti operuotą koją per kelio sąnarį, pilnai remti operuotą koją, riboti tiktai vaikščiojimo laiką ir distanciją, pagal sąnario būklę (skausmą, tinimą),
- Reguliariai šaldykite kelio sąnarį, šaltį uždėdami virš girnelės. Šaldymo trukmė – apie 20 minučių. Tarp šaldymų turėtų būti 1 valandos pertrauka. Šaldymą kartoti 5-6 kartus per parą, vėliau 1-3 kartus per parą.
- Vaikščioti galite ir turite visu svoriu statydami abi kojas, detaliau apie tai pasikalbėsime po operacijos. Svarbu koją per kelio sąnarį stengtis pilnai ištiesti per pirmas 2 savaites.
- Vartoti uždegimą mažinančius ir nuskausminančius vaistus pagal gydytojo rekomendacijas,
- Žaizdų perrišimas kas tris dienas, naudojant dezinfekuojančius tirpalus (spiritą, „cutasept“, „octanisept“). Žaizdų perrišimą vykdo jūsų šeimos gydytojas (galima ir pačiam).
- Siūlai šalinami maždaug 7 -12 parą po operacijos. Kol nepašalinti siūlai, nešlapinti žaizdų, jei prausiatės, jas apsaugokit nuo drėgmės, o jei sušlapo, perriškite ar persiklijuokite steriliai pleistriukus. Po siūlų pašalinimo dar 3 paras tęsti perrišimus.
- Po operacijos, galite stebėti patinimą ne tik kelio bet ir blauzdos srityje – tai normalu. Tinimui mažinti naudokite tepalus, savo sudėtyje turinčius heparino (Lioton -1000, hepagel ir pan.).
- Po operacijos, pirmąją savaitę venkite didelio fizinio aktyvumo, daugiau pagulėkite, tačiau jau pirmą pooperacinę dieną būtinai pradėkite izometrinius pratimus (šlaunies ir blauzdos raumenų įtempimai nejudinant kelio sąnario), čiurnos sąnario judinimą, šlaunies ir blauzdos raumenų tempimo pratimus (strečingą),
- CPM (pasyvių judesių) kelio sąnario terapiją-t.y., kelio sąnario lankstymą su spec., lankstymo mašina pradėti maždaug 1-2 savaičių laikotarpiu (nurodys operavęs gydytojas),
- Tęsiantis pooperaciniam periodui jums gali pakartotinai prireikti kelio sąnario punkcijos, jeigu jaučiate didelį veržimą, maudimą ar ribojamą kelio sąnario sulenkimą – įspėkite savo šeimos gydytoją, kineziterapeutą ar jus operavusį gydytoją. Šie specialistai įvertinę jūsų kelio sąnario būklę, esant reikalui, nukreips kelio sąnario punkcijai.
- Dėl vairavimo automobilį pačiam galimybės dažniausiai gydytojas galės pasakyti tiktai po operacijos, nes tik po jų būna aiškus pooperacinis režimas.
- Pirmos dvi savaites kiek buitiškai judate namie-sąnariui tai yra pakankamas krūvis
Vėliau, jei kelio sąnarys jau nebetinsta, sugijo operaciniai pjūviai ir pašalinti siūlai, pirmas vizitas pas kineziterapeutą
- kineziterapiją, akcentuojant kelio sąnario judesių ir elastingumo atgavimą remiantis nustatytais terminais, šlaunies lenkiamųjų raumenų dinamizavimas ir stiprinimas, keturgalvio šlaunies ir šlaunies lenkėjų raumenų grupių subalansavimas, tęsti CPM (pasyvių judesių) kelio sąnario terapiją spec., lankstymo mašinos pagalba,
- gydomosios kineziterapijos procedūros vandenyje atgavus pilnus kelio sąnario judesius, sugijus operacinėms žaizdoms, reabilitologo ar kineziterapeuto kontrolėje,
- eisenos ir raumenų koordinacijos pratimai (galima pritaikant balansinę platformą) atgavus pilnus kelio sąnario judesius, maždaug po 2 savaičių,
- didesnis fizinis krūvis rekomenduojamas maždaug 4 savaitės po operacijos,
Pilnas prieš traumą buvęs fizinio aktyvumo lygis bus leidžiamas tiktai atstačius pilnus kelio sąnario judesius, biologiškai prigijus rekonstruotam raiščiui, atstačius funkcinius-biomechaninius parametrus, ir esant leistinam kelio sąnario paslankumui, maždaug 4-6 mėnesiai po operacijos laikotarpiu, tačiau kiekvienam labai skirtingai, priklausomai nuo kremzlės pažeidimo tipo, dydžio ir skaičiaus bei laiko.