Girnelės išnirimai, dviejų pluoštų girnelės raiščio rekonstrukcija

MPFL plysimas

Girnelės išnirimai

Girnelės išnirimai reta trauma, tačiau įvykus girnelės išnirimui, plyšta girnelės vidinis raištis ir atsiranda labai nemaloni būklė – girnelės nestabilumas, dėl ko kartojasi girnelės išnirimai ir atsiranda rizika kelio sąnario sudilimui ir invalidizuojančiam fizinio aktyvumo sumažėjimui

Girnelės išnirimai, dviejų pluoštų girnelės raiščio rekonstrukcija
Girnelės panirimas

Girnelės nestabilumas

Girnelės nestabilumas – apibūdinamas, kaip pasikartojantys girnelės išnirimai iš šlaunikaulio vagos kelio sąnaryje, kurie gali atsirasti po kelio sąnario traumos, tiesioginio smūgio į kelio sąnarį arba staiga pasukus kelio sąnarį į vidų, o girnelei pasislinkus į išorę. Išnirimams kartojantis, atsiranda lėtinis girnelės nestabilumas su pasikartojančiais girnelės panirimo ar išnirimo iš savo vagos epizodais.

Girnelės išnirimai gali būti susiję ir su anatominiais įgimtais kelio sąnario pakitimais – seklia girnelės vaga, aukšta jos padėtimi, skirtinga girnelės forma ir kitais.

Girnelės išnirimai, dviejų pluoštų girnelės raiščio rekonstrukcija
MPFL plyšimas

Kartojantis girnelės išnirimams ir atsiradus girnelės lėtiniam nestabilumui vargina

Girnelės nestabilumas – išnirimų, panirimų baimė

·  Priekinės kelio sąnario dalies skausmas

·  Nemalonus traškėjimas judesių metu

·  Kelio sąnario patinimai, strigimai

Girnelės nestabilumą turintiems žmonėms būdingas padidėjęs girnelės paslankumas į išorinę kelio sąnario pusę, dažniausiai žmonės jaučia girnelės
išnirimo baimę ir per didelį išorinį girnelės pasislinkimą ištiestame kelio sąnaryje. Žmonės jaučia girnelės pokštelėjimą sulenkiant kelio sąnarį, būtent
tuo metu, kai girnelė įsistato į savo vagą. Diagnozės patvirtinimui atliekama daug tyrimų ir specifinių testų, padedančių parinkti teisingą gydymo metodą.

Dažniausios girnelės išnirimo priežastys

Girnelės ir šlaunikaulio galvos displazijos tiesiogiai susiję su didesne girnelės nestabilumo rizika. Šlaunikaulio vagos displazija – įgimtos šlaunikaulio girnelės vagos formos, kurios tiesiogiai susiję su didesne girnelės nestabilumo rizika. Žmonės dažniausiai skundžiasi pasikartojančiais girnelės išnirimais arba kitais girnelės nestabilumo simptomais.

Dejour pasiūlyta patellofemoralinės displazijos klasifikacija

A – aiškiai matosi prasilenkianti girnelės vagos centro ir išorinio vagos krašto linija šoninėse rentgenogramose, normali geometrinė vagos forma, tačiau šiek tiek sekli pati vaga.

B – aiškiai matosi prasilenkianti girnelės vagos centro ir išorinio vagos krašto linija šoninėse rentgenogramose, tačiau yra ryškus išoninio vagos krašto išsikišimas, plokščia vagos geometrinė forma šoninėse rentgenogramose.

C – aiškiai matosi prasilenkianti girnelės vagos centro ir išorinio vagos krašto linija šoninėse rentgenogramose, tačiau dvigubas vagos kontūras su vidinio krašto hipoplazija, išorinis kraštas išgaubtas.

D – aiškiai matosi prasilenkianti girnelės vagos centro ir išorinio vagos krašto linija šoninėse rentgenogramose, ryškus išorinio vagos krašto išsikišimas, dvigubas labai nuožulnus vagos kontūras tarp išorinio ir vidinio kraštų. Vidinis kraštas ryškiai nuožulnesnis ir mažesnis nei išorinis kraštas.

Branduolių magnetinio rezonanso parametrai, nuo kurių priklauso gydymo būdo pasirinkimas

  • Šoninis vagos kampas (lateral trochlear inclination-LTI), jei <11° reiškia displazija.
  • Vagos gylis (trochlear depth – TD), jei < 3 mm reiškia displazija.
  • Ventralinė vagos pakyla (ventral trochlear prominence), jei > 8 mm reiškia displazija.
  • TT-TG ilgis, norma iki 12-16mm.
  • Girnelės pasikėlimas, norma iki 20.

Gydymas

Kadangi šlaunikaulio vagos displazija tiesiogiai susijusi su girnelės nestabilumu, tai ir gydymas turi būti nukreiptas displazijos korekcijai.

A tipo displazijos gydymas taikomas tiktai, jei atsiranda girnelės nestabilumas – atliekama išorinio krašto pakeliamoji trochleoplastika.

B arba C, D tipo displazijos, kai girnelės Caton-Deschamps AT/AP indeksas > 1.2 – atliekamas vagos gilinimas, distalinės blauzdikaulio šiurkštumos transpozicija – iki AT/AP indekso 1, ir distalizacija AT-AP.

Pastaruoju metu dažniausia taikoma chirurginė procedūra, girnelės stabilumo atkūrimui, yra dviejų pluoštų vidinio girnelės-šlaunikaulio raiščio rekonstrukciją, panaudojant šlaunies lenkiamųjų sausgyslių transplantus. Tačiau paskutiniai medicinos mokslo duomenys parodė, kad to paties žmogaus girnelės raiščio rekonstrukcija, fiksuojant jį prie vidinio girnelės poliaus, panašiai, kaip ir peties rotatorių rekonstrukcija užtikrina tokius pačius rezultatus, kaip ir panaudojant šlaunies lenkiamųjų sausgyslių transplantus. Dviejų pluoštų girnelės raiščio rekonstrukcija dar mažiau invazinė, nei rekonstrukcija panaudojant šlaunies sausgysles, pacientai greičiau pasveiksta ir greičiau grįžta sportuoti.

Girnelės išnirimai, dviejų pluoštų girnelės raiščio rekonstrukcija
Dviejų eilių MPFL rekonstrukcija

Trumpai tariant, nors ir girnelės nestabilumo gydymas labai kompleksinis ir priklauso nuo daug faktorių, tačiau visus juos įvertinus – dviejų pluoštų girnelės raiščio rekonstrukcija dar mažiau invazinė, nei rekonstrukcija panaudojant šlaunies sausgysles, o pacientai greičiau pasveiksta ir greičiau grįžta sportuoti ir šis metodas yra efektingas girnelės nestabilumo korekcijos sprendimo būdas, ypač vaikų amžiuje, kai augimo linijos dar neužsidarę.

Girnelės išnirimai, dviejų pluoštų girnelės raiščio rekonstrukcija

Dviejų eilių MPFL rekonstrukcija

/*54745756836*/

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top