Kaip ir kodėl išnyra girnelė
Turinys
Girnelė iš savo vagos išnyra traumos metu, kai staiga pasukus kelio sąnarį į vidų blauzda lieka ant žemės ar sukasi priešinga kryptimi – plyšta girnelės-šlaunikaulio vidinis laikiklis (raištis). Tai dažniausiai įvyksta ne kontakto metu – žaidžiant krepšinį, rankinį, futbolą ir kitus sportinius žaidimus.
Girnelės išnirimas su vidinio kolateralinio raiščio plyšimu – labai reta būklė
Girnelės išnirimo metu dažnai įvyksta ir kitų pažeidimų – gali atskilti girnelės vidinis kraštas, atplūžti girnelės arba jos vagos kremzlė sąnaryje, plyšti dažniausiai išorinis meniskas arba ir vidinis, dar sunkiau, jei kartu plyšta ir vidinis šoninis kelio sąnario raištis. Girnelės išnirimas su vidinio kolateralinio raiščio plyšimu– reta būklė ir įvyksta apie 19% atvejų kartu su girnelės išnirimu.
Kaip nustatyti, kad buvo girnelės išnirimas su vidinio kolateralinio raiščio plyšimu
Po tokios traumos kraujo sąnaryje dažnai nebūna daug, nes kraujas pasiskirsto tarp raiščių skaidulų tarp odosir paodžio. Tiksliai buvusį girnelės išnirimą parodo MRT tyrimas – kurio metu matosi plyšęs girnelės šlaunikaulio vidinis laikiklis, kaulų čiulpų kontūzija išoriniame šlaunikaulio krumplio pokremzliniame kaule, gali būti laisvas kremzlinis kūnas sąnaryje ir žinoma matosi vidinio šoninio kelio sąnario raiščio plyšimas-dažniausiai blauzdikaulio tvirtinimosi vietoje – jis gali būti pilnas arba dalinis.
Kaip elgtis, jei įvyko girnelės išnirimas su vidinio kolateralinio raiščio plyšimu
Jei kartu su girnelės išnirimu įvyko ir vidinio šoninio kelio sąnario raiščio plyšimas – būtina atlikti operaciją, kurios metu rekonstruojamas girnelės šlaunikaulio šoninis raištis ir vidinis šoninis kelio sąnario raištis. Kartu jei randama atliekama meniskų rekonstrukcija, pašaliniami laisvi kremzlės fragmentai, o jei kremzlės lūžis būna didelis ir atraminėje vietoje-atliekama ir kremzlės rekonstrukcija.