Girnelės lėtinis nestabilumas (panirimai ir pasikartojantys išnirmai) – rizika kelio sąnario artrozei ir invalidizuojančiam fizinio aktyvumo sumažėjimui
Girnelės nestabilumas – gali atsirasti po kelio sąnario traumos, tiesioginio smūgio į kelio sąnarį, gali būti ir lėtinis nestabilumas su pasikartojančiais girnelės panirimo ar išnirimo epizodais, kurie dažniausiai susiję su anatominiais įgimtais kelio sąnario pakitimais.
Pagrindiniai simptomai
- Girnelės nestabilumas-išnirimų, panirimų baimė
- Priekinės kelio sąnario dalies skausmas
- Nemalonus traškėjimas
- Kelio sąnario patinimai, strigimai
Būdingas padidėjęs girnelės paslankumas į išorinę kelio sąnario pusę, dažniausiai žmonės jaučia girnelės išnirimo baimę ir per didelį išorinį girnelės poslinkį ištiestame kelio sąnaryje. Žmonės jaučia girnelės pokštelėjimą sulenkiant kelio sąnarį, būtent tuo metu, kai girnelė įsistato į savo vagą.
Tikslios diagnozės patvirtinimui atliekama daug tyrimų ir specifinių testų, padedančių parinkti teisingą gydymo metodą.
Deja, pilnai išgydyti girnelės nestabilumą galima tiktai atlikus modifikuotą dviejų pluoštų vidinio girnelės-šlaunikaulio raiščio rekonstrukciją, kuri, priklausomai nuo konkrečios nestabilumą sukeliančios priežasties, dažniausiai atliekama kartu su papildomomis girnelės stabilumą užtikrinančiomis operacinėmis procedūromis. Ir tai jau labai minimalios invazijos būdu, o jau po 6-8 savaičių grįžtama į normalų gyvenimą!
Šiek tiek daugiau apie priežastis
Girnelės ir šlaunikaulio galvos displazijos tiesiogiai susiję su didesne girnelės nestabilumo rizika
Šlaunikaulio vagos displazija – įgimtos šlaunikaulio girnelės vagos formos, kurios tiesiogiai susiję su didesne girnelės nestabilumo rizika.
Žmonės dažniausiai skundžiasi pasikartojančiais girnelės išnirimais arba kitais girnelės nestabilumo simptomais.
Dejour pasiūlyta girnelės displazijos klasifikacija:
A – aiškiai matosi prasilenkianti girnelės vagos centro ir išorinio vagos krašto linija šoninėse rentgenogramose, normali geometrinė vagos forma, tačiau šiek tiek sekli pati vaga.
B – aiškiai matosi prasilenkianti girnelės vagos centro ir išorinio vagos krašto linija šoninėse rentgenogramose, tačiau yra ryškus išoninio vagos krašto išsikišimas, plokščia vagos geometrinė forma šoninėse rentgenogramose.
C – aiškiai matosi prasilenkianti girnelės vagos centro ir išorinio vagos krašto linija šoninėse rentgenogramose, tačiau dvigubas vagos kontūras su vidinio krašto hipoplazija, išorinis kraštas išgaubtas.
D – aiškiai matosi prasilenkianti girnelės vagos centro ir išorinio vagos krašto linija šoninėse rentgenogramose, ryškus išoninio vagos krašto išsikišimas, dvigubas labai nuožulnus vagos kontūras tarp išorinio ir vidinio kraštų. Vidinis kraštas ryškiai nuožulnesnis ir mažesnis nei išorinis kraštas.
Branduolių magnetinio rezonanso parametrai, nuo kurių priklauso gydymo būdo pasirinkimas:
- Šoninis vagos kampas (lateral trochlear inclination-LTI), jei <11° reiškia displazija.
- Vagos gylis (trochlear depth – TD), jei < 3 mm reiškia displazija.
- Ventralinė vagos pakyla (ventral trochlear prominence), jei > 8 mm reiškia displazija.
- TT-TG ilgis, norma iki 12-16mm.
- Girnelės pasikėlimas, norma iki 20.
Gydymas ir prognozė
Kadangi šlaunikaulio vagos displazija tiesiogiai susijusi su girnelės nestabilumu, tai ir gydymas turi būti nukreiptas displazijos korekcijai.
A tipo displazijos gydymas taikomas tiktai, jei atsiranda girnelės nestabilumas – atliekama išorinio krašto pakeliamoji trochleoplastika.
B arba C, D tipo displazijos, kai girnelės Caton-Deschamps AT/AP indeksas > 1.2 – atliekamas vagos gilinimas, distalinės blauzdikaulio šiurkštumos transpozicija – iki AT/AP indekso 1, ir distalizacija AT-AP.
/*54745756836*/