Donoro menisko transplantacija

menisko donoro transplantacija

Meniskų svarba kelio sąnariui ir donoro menisko transplantacija

Kelio sąnarys yra labiau pažeidžiamas, jeigu plyšta arba susidėvi meniskai. Kelio sąnaryje yra du meniskai – vidinis ir išorinis – jie tarsi amortizatoriai apsaugo kelio sąnario kremzlę nuo jos suplonėjimo – taip vadinamos chondromaliacijos, kuri yra pradinė sąnario artrozės forma.

Donoro menisko transplantacija
Kelio sąnario kremzlės pažeidimai – artrozė po menisko pašalinimo

Kaip gydomi meniskų plyšimai

Jei meniskas plyšo traumos metu, būtina jį susiūti ir atkurti jo vientisumą – gydymas ir operaciniai jo susiuvimo būdai yra labai įvairūs, svarbu jį stabiliai fiksuoti prie tos vietos, nuo kurios jis nuplyšo. Vidinio ir išorinio meniskų susiuvimo būdai šiek tiek skiriasi, bet bet kokiu atveju tai atliekama artroskopinės operacijos metu.

Donoro menisko transplantacija

Kaip gydoma meniskų degeneracija

Jei plyšo jau degeneruotas meniskas, o tai dažnai įvyksta be labai aiškios traumos, tada gydymas šiek tiek skiriasi – pirma būtina įvertinti ar toks degeneruotas meniskas dar gali funkcionuoti kelio sąnaryje. Jei taip, tada operuoti nereikia ir viskas susitvarko su specifine reabilitacija. Jei degeneruotas menisko audinys tampa nestabilus, tada reikia atlikti artroskopinę operaciją, kurios metu, įvertinus menisko audinį pasirenkama ar tokį meniską galima susiūti ar reikia dalį po pašalinti. Visada reikia stengtis išsaugoti kiek galima daugiau degeneruoto menisko audinio. Tačiau ne visada tai pavyksta, ypač blogai, jeigu pašalinamas visas meniskas, tada labai didelis ir netipinis krūvis tenka sąnario kremzlei, kuri suplonėja ir prasideda chondromaliacija bei artrozė.

Donoro menisko transplantacija
Kartu su menisko plyšimu matosi kremzlės pažeidimas

Kaip elgtis, jeigu buvo pašalintas visas meniskas

Jei jau taip įvyko, kad buvo pašalintas vidinis ar išorinis kelio sąnario meniskas, kelio sąnario biomechanika pasikeičia ir turi prisitaikyti prie jam nebūdingų krūvių. Dažniausisi tai pavyksta, bet būna atvejų, kai po menisko pašalinimo praėjus labai nedaug laiko kelio sąnario kremzlė labai stipriai pažeidžiama-ji suplonėja ir prsideda kelio sąnario dilimas. Ypač jautri išorinė kelio sąnario dalis pašalinus išorinį meniską-artrozė prasideda jau po vienerių metų. Tokiais atvejais reikia svarstyti apie menisko atkūrimą – pats efektyviausias būdas – donoro menisko įsodinimas į pažeistą kelio sąnarį, kuriame meniskas buvo pašalintas.

Donoro menisko transplantacija

Kada taikomas donoro menisko transplantacija

Donoro menisko transplantacija paprastai taikoma pacientams, kuriems nepavyko išsaugoti viso menisko audinio ir jis buvo pilnai pašalintas, ir kai kiti gydymo metodai, tokie, kaip neoperaciniai – kineziterapija, reabilitacija, nepadeda atkurti pilnavertės kelio sąnario funkcijos. Ši procedūra yra reta ir taikoma tik tam tikromis sąlygomis.

Donoro menisko transplantacija

Donoro menisko transplantacija gali būti taikoma šiais atvejais:

  1. Jauniems pacientams, kuriems visiškai pašalintas meniskas:
    • Ideali indikacija transplantacijai – jaunesni pacientai, kuriems po traumų nepavyko išsaugoti menisko, ir jis buvo pašalintas, ir kuriems kyla didelė rizika išsivystyti kelio osteoartritui (artrozei). Tokiems pacientams menisko transplantacija gali padėti išvengti ankstyvos artrito ir sąnario deformacijos.
  2. Kai neįmanoma menisko susiūti:
    • Kai meniskas yra taip pažeistas (pvz., po traumos, kuri sukėlė didelius plyšimus), kad nėra galimybės menisko susiūti, tokiais atvejais menisko transplantacija gali būti taikoma kaip sprendimas.
  3. Nepavykus kitiems gydymo metodams:
    • Jei pacientas jau bandė konservatyvų gydymą (reabilitacija, kineziterapija, fizioterapija, vaistai, injekcijos) arba meniskas buvo siūtas, tačiau neprigijo, pacientas nuolat patiria skausmą, kelio tinimą bei funkcinius sutrikimus, tokiais atvejais menisko transplantacija irgi gali būti rekomenduojama.
  4. Kelio sąnario kremzlės pažeidimai, sukelti ilgalaikio menisko nepakankamumo:
    • Kai gyvenant be pašalinto menisko progresuoja artritas (artrozė), menisko transplantacija gali būti taikoma, siekiant pagerinti kelio funkciją, sumažinti skausmą, tinimą ir pristabdyti artrozę (sąnario sudilimą). Net jei meniskas ir buvo pašalintas prieš daugelį metų ir tradiciniai gydymo būdai nepadėjo, donoro menisko transplantacija gali būti vienintelė galimybė pristabdyti visiškam sąnario sudilimui.

Donoro menisko paruošimas iki persodinimo

Tai labai sudėtingas logistinis procesas, kurio metu meniskas turi būti tinkamai paimamas, paruošiamas ir saugomas iki tol, kol atsiranda tinkamas žmogus, kuriam tokio menisko būtinai reikia. Šis procesas apima labai daug svarbių detalių – matuojamas donor menisko dydis, audinio struktūra, būtina atskirti vidinį nuo išorinio menisko ir steriliomis sąlygomis jį paruošti saugojimui iki pat implantacijos.

Donoro menisko įsodinimas

Atsiradus pacientui, kuriam reikia atkurti pašalintą vidinį ar išorinį meniską, planuojama artroskopinė operacija, prieš kurią išmatuojami anatominiai priimančio žmogaus kelio sąnario parametrai ir sulyginami su donoro menisko parametrais. Jei jie atitinka, atliekama artroskopinė donoro menisko implantacija, kurios metu įsodintas donoro meniskas turi būti stabiliai prifiksuojamas kelio sąnaryje prie sąnario kapsulės.

Po donoro menisko implantacijos laukia specifinė reabilitacija, kurios metu meniskas palaipsniui prigyja ir pradeda funkcionuoti kaip ir buvęs sveikas meniskas.

Donoro menisko transplantacija ir jos privalumai

  • Gali padėti sumažinti skausmą ir pagerinti kelio funkciją.
  • Apsaugo nuo tolimesnės kelio sąnario degeneracijos.
  • Sumažina artrito riziką, kuris gali atsirasti dėl menisko nebuvimo.

Galimi pavojai ir iššūkiai

  • Chirurginės infekcijos pavojus.
  • Ilgas ir sudėtingas reabilitacijos laikotarpis.
  • Nepakankama donorų pasiūla.

    Todėl ši procedūra dažniausiai atliekama tik tuo atveju, jei kiti gydymo metodai yra neefektyvūs, ir dėl menisko nebuvimo labai progresuoja kelio sąnario artrozė bei nėra kitų galimybių atstatyti kelio funkcionalumą. Tai yra pažangus, sudėtingas ir retas gydymo būdas, paprastai taikomas pacientams, kuriems menisko pažeidimas yra labai sunkus ir nepalieka kitos galimybės, kaip tik atlikti transplantaciją.

    Leave a Comment

    Your email address will not be published. Required fields are marked *

    Scroll to Top