Achilo sausgyslė
Achilo sausgyslė apačioje tvirtinasi prie kulnakaulio gumburo ir sujungia jį su dvilypiu ir plekšniniu blauzdos užpakalinės grupės raumenimis (m. Gastrocnemius ir m. soleus) ir yra užpakalinės pusės apatinės dalies kojos sausgyslė bei pati storiausia žmogaus kūne. Vaikštant Achilo sausgyslė sugeba išlaikyti apie 4 kartus už kūno svorį didesnes tempimo jėgas, o bėgimo metu Achilo sausgyslės apkrova gali būti didesnė už kūno svorį net iki 14 kartų. Mikroskopinis skaidulų ir atsparumo krūviams atsistatymas po didelių krūvių gali tęstis net keletą savaičių.
Kaip ir kada plyšta Achilo sausgyslė?
Achilo sausgyslės plyšimai gali būti pilni arba dalniai. Achilo sausgyslės plyšimas dažniausiai įvyksta sportuojant, tačiau gali įvykti ir buityje staiga atsispiriant nuo čiurnos sąnario, keičiant judėjimo kryptį, staigiai sustojant, pasisukant ir panašiai. Žmogus ar sportininkas staiga pajunta arba išgirsta pokštelėjimą užpakalinėje čiurnos srityje virš kulno, atrodo tarsi kažkas trinktelėjo per užpakalinę čiurnos dalį lazda arba įspyrė, tačiau atsisukus paaiškėja, kad jokio kontakto nebuvo. Achilo sausgyslė dažniau plyšta plokščiapadžiams dėl padidėjusių Achilo sausgyslės apkrovų, viršijančių tempimo jėgų ribas, vyresniems žmonėms ir sportininkams dėl Achilo sausgyslės mikrostruktūrinių degeneracijos procesų sausgyslės audinyje, netinkamos avalynės, kojų ilgio skirtumų, tam tikrų vaistų vartojimo, sisteminių ligų, dėl kurių pasikeičia ir susilpnėja Achilo sausgyslės atsparumas tempimo jėgoms.
Kaip nustatoma ar plyšo Achilo sausgyslė?
Achilo sausgyslė dažniausiai plyšta maždaug 3-6 cm nuo kulno tvirtinimosi vietos. Pirmiausia apčiuopiama ar skaudamoje vietoje nėra deformacijos – dažniausiai čiuopiasi duobutė Achilo sausgyslės eigoje, o ten paspaudus, skauda. Dalinio plyšimo atveju, defektą sausgyslės eigoje užčiuopti gali būti sunkiau. Atliekamas Thompsono testas – suspaudžiami blauzdos raumenys ir jeigu pėda nepakyla įtariamas pilnas Achilo plyšimas, o jei pėda, lyginant su sveikąja kad ir nežymiai kilnojasi – dalinis, nors neretai kilnoti pėda šio testo metu gali ir pilno plyšimo metu. Detaliau tiriant atliekamas ultragarsinis tyrimas, o esant neaiškumui ir MRT tyrimas.
Ar reikia daryti operaciją dėl Achilo sausgyslės plyšimo?
Egzistuoja legenda, kad senovėje vergams nupjaudavo Achilo sausgysles, kad jie nepabėgtų, o galėtų dirbti. Tai kartodavo kas kelis metus, nes Achilo sausgyslės vis suaugdavo.
Nors ir vyrauja daug nuomonių, įvykus Achilo sausgyslės pilnam plyšimui būtina Achilo sausgyslę susiuti tai yra atstatyti jos vientisumą. Esant daliniam Achilo plyšimui, galima gydyti ir be operacijos, tačiau gydymas gana ilgas ir nepatogus – ilgai tenka nešioti specialų čiurnos sąnarį užlenkiantį ir Achilo sausgyslę suartinantį įtvarą, o gydymo rezultatas ne visada yra toks, kokio ypač jaunas ir fiziškai aktyvus žmogus tikėjosi – sumažėja tos kojos atsispyrimo jėga, o galutinis rezultatas priklauso nuo plyšimo dydžio, Achilo sausgyslės būklės, degeneracijos, kraujotakos. Kartais nepavykus Achilo sugydyti be operacijos, vėliau ją tenka atlikti, tada gydymas ir pati operacija jau būna labai sudėtingi – tenka persodinti tam tikras sausgysles, nes Achilo sausgyslės audinys be funkcijos degeneruoja, sunyksta, suriebalėja, todėl be papildomo sutvirtinimo panaudojant papildomas sausgysles funkcijos atstatyti nebepavyksta, o gydymas būna labai ilgas ir nepatogus. Todėl fiziškai aktyviems žmonėms neoperacinis gydymas įvykus pilnam Achilo sausgyslės plyšimui netaikomas.
Achilo sausgyslės plyšimo atstatymo operacija
Achilo sausgyslės operacija atliekama tada, kai Achilo sausgyslė plyšta į dvi dalis – Achilo sausgyslės plyšimo atstatymo operacijos metu plyšusios sausgyslės dalys suartinamos ir susiuvamos viena su kita, o susiuta sausgyslė uždengiama sausgyslės makštimi, kuri užtikrina mažesnę Achilo trintį, nesutrikdo kraujotakos ir sumažina pooperacinių infekcijų riziką.
Achilo sausgyslės plyšimo atstatymo operacija atliekama laidinėje arba spinalinėje nejautroje, jos metu atstatomas Achilo sausgyslės vientisumas. Operacija trunka apie 30 minučių.
Reabilitacija po Achilo sausgyslės operacijos
Yra daugybė pooperacinių protokolų po Achilo sausgyslės atstatymo operacijos, vieni neleidžia minti, vaikščioti, kiti tai daryti leidžia ir nors dauguma atvejų tai yra individualu, jau tą pačią dieną po Achilo atstatymo pacientui, su specialiu plantarinėje fleksijoje operuotą čiurną laikančiu ir žemiau kelio sąnario uždėtu įtvaru leidžiu pilnai remti operuota koja visu svoriu, leidžiu vaikščioti priklausomai nuo savijautos, lankstyti per kelio sąnarį, izometriškai sutraukinėti blauzdos ir visos kojos raumenis. Ankščiau taikydavome imobilizaciją dviemis gipso longetėmis iš priekio ir galo, kurios būdavo dedamos virš kelio sąnario, o žmogus visą tą laiką negalėdavo minti operuota koja. Dabar tokios imobilizacijos nebereikia.
Vaikščioti pradedama su alkūniniais ramentais, vėliau jų nebereikia. Vaikštant būtina pilnai remti operuotą koją, tačiau vaikščioti lygiu paviršiumi, namuose. Sugijus operaciniam pjūviu jau pradedami ir pasyvūs čiurnos judesiai, kurie tęsiami kineziterapeuto kontrolėje. Kai pacientas gali sulenkti operuotos kojos čiurnos sąnarį 90 laipsnių kampu, įtvaras nustatomas į 90 laipsnių padėtį ir pradedama palaipsniui atsisakyti įtvaro. Įtvaro dažniausiai reikia apie 4-6 savaites. Specialias fizioterapines procedūras, skatinančias kraujotaką ir gijimą skiria gydytojai reabilitologai reabilitacijos metu. Ambulatorinė reabilitacija dažniausiai pradedama maždaug 4-6 savaitės po Achilo sausgyslės atstatymo operacijos. Sportuoti leidžiama individualiai, pilnai sugijus Achilui ir atstačius čiurnos sąnario judesių amplitudę, raumenų jėgą, pusiausvyrą ir kitus biomechaninius parametrus, maždaug po 3-4 mėnesių.
/*54745756836*/