girnelės raiščio tendinitas

„Šuolininko kelio sąnarys“ – girnelės nuosavojo raiščio uždegimas (tendinitas)

„Šuolininko kelio sąnarys“  – girnelės nuosavojo raiščio uždegimas (tendinitas)

Girnelės nuosavojo raiščio uždegimas (tendinitas) atsiranda dėl pastovios girnelės raiščio perkrovos, dėl ko įvyksta raiščio mikro-įplyšimai, raištis susilpnėja ir tampa uždegiminis.

Girnelės raiščio, jungiančio girnelę su blauzdikauliu uždegimas dažniausiai vargina – sportininkus, dažnai darančius vertikalius šuolius (tinklininkus, krepšininkus, šuolininkus, lengvaatlečius ir pan.).

Faktoriai reikšmingai prisidedantys prie girnelės tendinopatijos atsiradimo:

  1. svoris,
  2. kūno masės indeksas,
  3. juosmens-klubo santykis,
  4. kojų ilgio skirtumai,
  5. pėdos arkos aukštis,
  6. keturgalvio raumens jėga ir elastiškumas,
  7. šlaunies sausgyslių elastiškumas,
  8. vertikalaus šuolio technika,
  9. Per daug įtempti kojų raumenys,
  10. Kojų jėgos disbalansas – netolygi jėga,
  11. plokščiapėdystė, čiurnos ir kojos ašies nuokrypiai,
  12. netinkama avalynė,
  13. kieta salės danga.

Kas vyksta raištyje?

Vykstant nuolatinei girnelės raiščio perkrovai, susidaro degeneracinio pobūdžio mikro įplyšimai, raištyje atsiranda padaugėja ląstelių su netipiškais šiam audiniui fibroblastais, padidėja kraujagyslių sienelių proliferacija formuojasi naujos kraujagyslės. Tuo pačiu įvyksta išilginių kolageno skaidulų įvairaus laipsnio suirimas, atsiranda apoptotinių (negyvų) ląstelių sankaupos, susiformuoja taip vadinama mukoidinė raiščio degeneracija – raištis nebetenka svarbių mechaninių savybių ir tampa nebeatsparus įprastiniams fiziniams krūviams.

Simptomai

Atsiradus girnelės raiščio tendinitui pradeda varginti lokalus girnelės viršūnės skausmas ir maudimas, gali būti lokalus patinimas, deginimo jausmas, ypač skauda klūpint ir atsistojant iš pritūpimo, vertikaliai pašokant, atsispiriant.

Gydymas labai specifinis ir dažniausiai netradicinis bei labai kompleksiškas:

Labai svarbu iš esmės peržiūrėti specifinės sporto šakos techninius elementus – ką ne taip darau??? Be abejonės svarbus teisingas apšilimas, šalčio-šilumos terapija, kineziterapija, masažai, tempimo pratimai, elastiškumas, kojos raumenų balansas, kojų, pėdų ašies tolygumas, plokščiapėdystės, šleivapėdystės, kelio deformacijų korekcija ir kitos kompleksinės priemonės. Tai yra gana sunkus uždavinys, bet sėkmingai radus priežastis – pagydoma. Daugeliu atvejų patologija pereina į lėtinę stadiją, kurią galima kontroliuoti, tačiau patologijai paūmėjus, retai tenka atlikti ir chirurginį gydymą. Pasveikimas gali užsitęsti net iki 6-8 mėnesių. Dažnai tenka griebtis autologinės plazmos injekcijų kurso, akupunktūros ultragarso kontrolėje, polidokanolio injekcijų, ultragarsu kontroliuojamų injekcijų, hyperterminės termoterapijos, šokinių bangų terapijos. Tačiau po vieną šie metodai netaikomi, tai tik pagalbinės priemonės – girnelės nuosavojo raiščio uždegimą (tendinitą) reikia  gydyti kompleksiškai.

/*54745756836*/

1 thought on “„Šuolininko kelio sąnarys“ – girnelės nuosavojo raiščio uždegimas (tendinitas)”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *