kryžminio raiščio transplantas

Kryžminio raiščio traumų gydymas

Kryžminis raištis – pagrindinis kelio sąnario stabilizatorius

Po ilgo negalėjimo aktyviai sportuoti arba ilgo poilsio laikotarpio – padidėjo sudėtingų kelio sąnario kryžminio raiščio traumų – ypač jauniems žmonėms, todėl šiek tiek informacijos apie šias traumas.

Pagrindiniai kelio sąnario stabilizatoriai yra kryžminiai ir šoniniai raiščiai, dar svarbūs ir meniskai. Būtent jie, traumos metu ir pažeidžiami, tai yra plyšta. Traumos sunkumas ir padariniai priklauso nuo to kiek ir kurie raiščiai ir/ar meniskai plyšo. Kartu gali būti pažeidžiama sąnario kremzlė ir po ja esantis kaulas. Po traumos į sąnarį dažniausiai pribėga kraujo, todėl kelio sąnarys išsipučia, įsitempia ir pradeda veržti. Šiuos simptomus sutvarkyti lengva, tačiau sunkiausia atkurti normalų kelio sąnario stabilumą ir sugrąžinti žmogaus gebėjimą aktyviai gyventi. Iš pirmo žvilgsnio tai atrodytų banalu, tačiau, patikėkite, kai susiduri su šia problema ir nebegali aš jau nekalbu – slidinėti, bet elementariai pabėgioti ar užsiimti kita mėgiama fizine veikla, tada gyvenime gali atsirasti, o dažniausiai ir atsiranda – depresija. Todėl atkurti kelio sąnario stabilumą ir sugrąžinti judėjimo laisvę, kaip ir apskritai LAISVĘ yra pamatinis uždavinys. Dar daugiau  – neatkūrus kelio sąnario stabilumo, atsiranda kitas didelis – ankstyvo sąnario susidėvėjimo pavojus – medicinos mokslo faktai byloja, kad kelio sąnario nestabilumas dešimties metų laikotarpiu tiesiogiai įtakoja kelio sąnario kremzlės ir meniskų susidėvėjimą, o tai yra ankstyvos osteoartrozės atsiradimą. Dar baisiau – jei tokia trauma įvyksta ankstyvoje vaikystėje arba jaunystėje – iki 20 metų amžiuje, tai, neatkūrus kelio sąnario stabilumo 50 metų sulaukusiems žmonėms kelio sąnarys taip sudyla, kad reikia pilno kelio sąnario endoprotezavimo operacijos…………

Nebegąsdinsiu………..o papasakosiu, kaip atkuriant kelio sąnario stabilumą, į buvusio raiščio vietą įsodinamas naujas raiščio implantas, kuris pakeičia plyšusio raiščio funkciją, kitaip tariant atliekama kryžminio raiščio ar raiščių rekonstrukcija. Jei pažeisti ir šoniniai raiščiai, meniskai ir/ar kremzlė, tai žinoma, kad šiuolaikinėse, visa moderniausia įranga ir galimomis priemonėmis aprūpinta ortopedijos traumatologijos klinika ir joje dirbantys visas rekonstrukcijų technikas ir metodikas valdantys chirurgai, tai atliks vienos operacijos metu ! Tačiau tai gana sudėtingas procesas – jo metu iš paciento kitų vietų paimami sausgyslių transplantai, iš kurių suformuojami didelio diametro nauji kryžminiai ir šoniniai raiščiai, išgręžiami kanalai šlaunikaulyje ir blauzdikaulyje, ir į juos įsodinami bei stabiliai fiksuojam nauji kryžminiai ir šoniniai raiščių transplantai. Tuo pačiu, fiksuojami meniskai, jei reikia atliekama jų transplantacija, atkuriama sąnario kremzlė, o finale – atkuriamas kelio sąnario stabilumas.

Svarbi kiekviena detalė – raiščio transplantų paėmimas paruošimas, tikslus jų vietos paruošimas, įvedimas ir stabili transplantų fiksacija – šlaunikaulinė ir blauzdikaulinė transplanto dalys dažniausiai fiksuojamos arba tirpiais sraigtais arba naujos technologijos endosagų sistemomis. Labai svarbi tirpių sraigtų sudėtis, nes tirpdami sraigtai kaule neretai suformuoja cistas, kurios gali sukelti skausmą po rekonstrukcijų praėjus net ir keleriems metams. Todėl pastaruoju metu transplantai dažniau fiksuojami endosagų sistemomis tiek šlaunikaulyje, tiek blauzdikaulyje – niekam nereikia ištirpti, todėl nebus ir kaulų cistų – ši problema išspręsta! Arba kitas sprendimas – lėčiau tirpstantys sraigtai, nesukeliantys kaulų cistų susiformavimo. Kaip minėjau, kartu būtina išsaugoti ir meniskus, o ypač išorinį meniską, nes kitu atveju, tai yra jį pašalinus, jau po 1 metų atsiras ankstyva kelio sąnario išorinės dalies artrozė, o tai jau gyvenimo kokybę pakeičiantis įvykis, deja kokybė ir gyvenimas suprastėja.

Žinutė į kiekvienus namus – jei jau taip įvyko, kad plyšo kryžminiai raiščiai ir kelio sąnarys tapo nestabilus – būtina atkurti jo stabilumą, tada ne tik susigrąžinsime judėjimo laisvę, bet ir apsaugosim save nuo kelio sąnario endoprotezavimo, kai mums bus 50.

/*54745756836*/

4 thoughts on “Kryžminio raiščio traumų gydymas”

  1. Laba diena,

    Gal galėtumėte atsakyti ar reikalingas operacinis gydymas ar pakaktų reabilitacijos,kad sugytų koja. MRT išvada: ženkli ACL edema/patempimas, beveik viso storio proks.dalies plyšimas. Kojos neskauda,bet priminti ir lanksyti kojos neina. Ačiū.

  2. Sveiki! 03.05 atlikta kelio rekonstrukcija (buvo pilnai plyšęs PKR, pažeistas meniskas). Kada jūs rekomenduotumėte priminti koją?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *